نرم افزار مسیر یاب کوانتس، محصول بخش بهینه سازی گروه کوانتس می باشد. که اولین بار به سفارش شرکت های پخش مویرگی در تهران طراحی گردیده است. این نرم افزار با دریافت اطلاعات مکانی مقاصد و نیز انبار ها و تعداد خودرو های هر انبار و همچنین قیود سازمانی مربوط به فرایند پخش بهترین راه را برای پخش کالا ارائه می دهد . راهکار نرم افزار شامل پاسخ دادن به سوالات زیر می باشد:

1- در هر مبدا چند خودرو مورد نیاز است ؟

2- هر مبدا به چه مقاصدی خدمات ارائه می دهد؟

3- هر خودرو چه مقاصدی را باید ملاقات کند ؟

4- توالی ملاقات خودرو با مقاصد چگونه است ؟

5- خودرو ها از چه مسیری برای رسیدن به مقاصد استفاده می کنند ؟

6- زمان بندی تخمینی ملاقات خودرو ها با مقاصد چگونه است ؟

راه حل ارائه شده به صورت مسیر های مربوط به هر خودرو در نقشه به صورت گرافیکی نمایش داده شده و امکان پرینت آدرس مسیر و نیز اتصال به سامانه های اینترنتی و پیامکی در صورت نیاز فراهم می گردد. هیچ محدودیتی در تعداد انبار ها، خودرو ها و مقاصد وجود ندارد. و این نرم افزار قادر است در زمانی کوتاه راه حل مورد نظر برای ده ها انبار، صد ها خودرو و هزاران مقصد را ارائه دهد.

صورت مسئله :

قطعا یکی از عمده ترین هزینه یک شرکت پخش مویرگی، هزینه حمل و نقل کالاها از انبار به مقاصد می باشد. این فرایند به صورت هر روزه در حال انجام می باشد. در شرکت های ایرانی، تخصیص خودرو ها به مقاصد و نیز مسیر دهی به آن ها از طریق سنتی صورت می گیرد. معمولا استراتژی پخش در کلانشهر تهران به این صورت است که:  تهران به مناطق مختلف تقسیم می شود و هر خودرو برای تردد در یکی از این مناطق در نظر گرفته می شود و حمل بار به مقاصد واقع در این ناحیه به خودرو مربوط به همان ناحیه واگزار میشود و ترتیب مقاصد و مسیر یابی به عهده راننده یا مسیر یاب می باشد.

به کار گیری این روش علاوه بر بروز بی دقتی ها و کاستی های ناشی از خطای انسانی، پاسخی غیر بهینه به مسئله مورد اشاره ارائه می دهد. به این معنی که هزاران راه برای تخصیص خودرو ها به مقاصد وجود دارد و این نوع تخصیص قطعا بهینه ترین راه ممکن نمی باشد. این مسئله شناخته شده بهینه سازی به عنوان یک مسئله کلاسیک با روش های مختلفی قابل حل می باشد.  یک روش بهینه سازی کارا در فرایند مسیر دهی و تخصیص باید بهترین پاسخ را به این پرسش ها ارئه دهد:

-         به هر انبار چند خودرو اختصاص داده شود ؟

-         به هر خودرو چه مقاصدی اختصاص داده شود؟

-         هر خودرو به چه ترتیبی مقاصد را سرویس دهی کند ؟

-         خودرو ها از چه مسیری در نقشه برای رسیدن به این مقاصد استفاده کنند ؟

همچنین علاوه بر پاسخ به این سوالات یک راه حل بهینه هر روزه باید قابلیت در نظر گرفتن جوانب زیر را نیز داشته باشد:

-         ممکن است برخی کالا ها ،  برای حمل، نیازمند خودرویی ویژه (مثلا یخچال دار) باشند.

-         ممکن است برخی مشتری ها کالا ها را باید زودتر تحویل بگیرند و برای برخی دیگر زمان تحویل اهمت کمتری دارد .

-         ممکن است خودرو در راه برگشت ملزم به جمع آوری برخی کالاها از مقاصد خاصی باشد.

-         حجم عملیات پخش در برخی روزها ممکن است بسیار بالاتر از روز های دیگر باشد.

با توجه به این نکته که ذهن انسان قابلیت حل مسائل بسیار پیچیده کمی را ندارد، پیدا کردن راه حل بهینه برای حل  مسئله بدون استفاده از یک الگوریتم و برنامه کامپیوتری میسر نمی باشد.

در تمامی کمپانی های بزرگ و پیشرفته بین الملی، حل بهینه فرایند تخصیص مقاصد به خودرو ها و مسیر یابی حرکت خودروها در نقشه، با استفاده از روش های نرم افزاری صورت می گیرد. ترمیم روش های نرم افزاری قبلی و بهینه سازی های جدید ولو اندک در حدود یک در صد باعث می شود که راه حل قبلی منسوخ و راه حل جدید جایگزین شود. این درحالی است که در شرکت های ایرانی حل این مسئله و مسائل مشابه، هنوز با رویکردی سنتی در حال اجرا می باشد.  در حالی که با براورد های انجام شده، انجام یک بهینه سازی نرم افزاری قوی می تواند بین 10 تا 30 در صد هزینه مربوط به کل فرایند پخش و زمان انجام عملیات پخش روزانه را کاهش دهد. به عبارتی دیگر به کار گیری این روش ظرفیت نهفته ناوگان حمل و نقل شرکت های حمل را 10 تا 30 درصد افزایش دهد.

 در شرایط اقتصادی فعلی، لزوم کاهش هزینه ها و چالاکی شرکت، بر کسی پوشیده نیست. چرا که با بالا رفتن قیمت تمام شده کالا و خدمات، و به تبع آن کاهش قدرت خرید، اولین و مهمترین عکس العمل شرکت های موفق کاهش کاهش هزینه ها و بهینه سازی فرایند های در حال انجام شرکت می باشد. گروه الگوریتم نویسی و مطالعات کمی دانشگاه تهران با بهره گیری از پژوهشگران و اعضای هیئت عملی دانشگاه تهران، در زمینه تخصصی تحلیل های ریاضی و کمی و همچنین بهینه سازی فرایند ها و نیز پیش بینی و برآورد های عددی فعالیت می کند. پروژه بهینه سازی فرایند پخش بار در تهران، قبلا در قالب یک راه حل نرم افزاری در شرکت های پخش به اجرا گذاشته شده است و بهینه سازی 25 درصدی در زمان عملیات پخش با استفاده از راه حل نرم افزاری گروه کوانتس به ثبت رسیده است.

 

مزایای استفاده از نرم افزار :

1- کاهش هزینه های پرسنلی.

2- کاهش زمان توزیع.

2- مدیریت بهینه تقسیم بندی مقاصد با در نظر گرفتن مسیر ها و ظرفیت خودرو های موجود. 

3- پیشنهاد سریع ترین مسیر برای حرکت از مبدا برای ویزیت تمام مقاصد و بازگشت به مبدا.

4- امکان تعریف قیود سازمانی، امنیتی و جغرافیایی.

5- ارائه زمان بندی تخمینی برای ویزیت مقاصد.

6- عدم بروز اشتباه در تقسیم بندی و حل مسئله تخصیص و مسیر یابی در زمانی کوتاه.

7- امکان در نظر گرفتن ترافیک در حل مسئله.

8- افزودن و حذف انبار یا مشتری جدید به راحتی امکان پذیر است.

 

نمایی از خروجی نرم افزار :

 

نحوه سفارش :

گروه کوانتس متناسب با حجم عملیات هر شرکت، و نیز متناسب با قیود سازمانی و نیز شرایط کاری آن، راه کار نرم افزاری منحصر به آن شرکت ارائه می دهد. بنابراین برای دریافت مشاوره راجع به نرم افزارشرایط مورد نظر و امکانات مورد نیاز خود را برای ما ارسال کنید. بعد از دریافت نظرات شما، کارشناسان کوانتس در یک جلسه حضوری به ارائه راهکار و تبادل نظرات می پردازند و در نهایت پیشنهاد خدمات شلمل قیمت و زمان تحویل ارائه می گردد.

مواردی که در سفارش باید در نظر داشت :

1-     تعداد خودرو های موجود در شرکت .

2-     تعداد انبار ها .

3-     تعداد مقاصد، کلی و متوسط روزانه .

4-     محدودیت های زمانی فرایند پخش .

5-     انواع خودرو ها ، به عنوان مثال ممکن است برخی از مقاصد باید توسط خودرو های یخچال دار ویزیت شوند.

6-     در نظر گرفتن ترافیک لحظه ای .

7-     نمایش حرکت خودرو ها در کامپیوتر مدیریت (مخصوص عملیت پخش پول).

8-     نحوه ی تعامل با نرم افزار (به صورت تحت وب و یا نسخه ی فردی).

9-     اتصال به پایگاه داده مورد استفاده در شرکت (چگونه به نرم افزار ورودی ها را ارئه دهیم) .

10-نحوه نمایش خروجی (مسیر در نقشه ، آدرس دهی ، سامانه پیامک )