کاربرد پیش بینی در شرکت های ایرانی

 در بازار آشفته امروز ایران، نقش پیش بینی حرفه ای بیش از هر زمان دیگری پرررنگ تر می شود. چرا که در اکثر سازمان ها و شرکت ها پیش بینی های سری های زمانی مربوط به فروش، تقاضا و رفتار مشتری، قیمت تمام شده و سود و زیان در بهترین حالت با استفاده از روش های کلاسیک آماری انجام می شود.

 

 روش هایی نظیر ARIMA  و SARIMA که معمول ترین روش های پیش بینی سری های زمانی هستند بر پایه ی تاثیر تاخیرات عوامل تاثیر گذار و نیر تاثیرات دوره ای متغیر ها بر روی متغیر خروجی بنا شده اند. ولی این روش های اغلب خطی قابلیت مدل سازی رفتار آشوبناک و به شدت غیر خطی را ندارند و کارایی آن ها در زمان شوک ها و نوسانات شدید به شدت کاهش می یابد . خطای زیاد در پیش بینی در این مواقع می تواند موجب خرید بیش از نیاز مواد خام و سفارش دهی بیش از میزان فروش و یا کمبود مواد اولیه و کالای موجود در انبار در هنگام تقاضا شود و زیان ناشی از آن در شرکت هایی با تراکنش مالی بالا بسیار چشمگیر خواهد بود.

 این در حالی است که روش های مدرن، بر پایه ی هوش مصنوعی و سیستم های خبره توان یادگیری در محیز های آشوبناک و غیر خطی را دارند و ترکیب این روش ها با روش های بهینه سازی، قابلیت در نظر گرفتن تمامی عوامل موثر در سری زمانی مورد نیاز را به طراحان می دهند. به این معنی که می توان بدون پیش داوری تمامی پارامترهای تاثیر گذار را به مدل وارد کرده و مدل خود پارامترهای موثر را شناسایی کند. همچنین این سیستم ها قابلیت ورود داده های کیفی را به مدل فراهم می آورند و سیستم های خبره این امکان را فراهم می کنند که در هنگام وقوع حوادث مختلف نظیر بالا رفتن شدید و ناگهانی قیمت ارز و یا تغییرات ناگهانی آب و هوا (در صورت موثر بودن این عوامل در سری زمانی هدف) پیش بینی ارائه شده توسط مدل را تصحیح کرده و پیش بینی دقیق تری ارائه دهند.

 گروه کوانتس با بهره گیری از نیروهای متخصص در زمینه هوش مصنوعی، آمار و نیز برنامه نویسی و الگوریتم نویسی ریاضی و با تجربه پیش بینی سری های زمانی مختلف که در ادامه به آن اشاره می شود می تواند مدل های پیش بینی دقیق در رابطه با تجارت شما ارائه دهد.

 پیش بینی هایی از قبیل:

 -          پیش بینی تقاضای مشتری از کالایی خاص

-          پیش بینی قیمت طلا و ارز و سهام

 -          پیش بینی های مرتبط با صنعت آب (سطح آب دریاچه و سد، بارش در حوضه ی آبریز، دبی رودخانه و...)

 -          پیش بینی مصرف انرژی (آب و برق و گاز و سوخت )

 -          پیش بینی کیفیت محصول خروجی از واحد های صنعتی (پیش بینی درصد خلوص و پیش بینی غلظت)

 این پیش بینی ها در افق های زمانی مختلف قابل اجرا می باشند . مثلا پیش بینی مصرف می تواند به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و نیز سالانه انجام پذیرد.

 نحوه ی کار می تواند به این صورت انجام پذیرد که شرکت کارا تجارت الیت به صورت تضمینی، فرایند های  پیش بینی سازمان و شرکت شما را نسبت به روش های گذشته به صورت چشمگیری و با اختلاف توافق شده معینی بهبود می دهد. همچنین دانش مربوط به مدل سازی و نیز انتخاب داده های مورد نیاز و نحوه ی ایجاد پایگاه داده به کارفرما منتقل می گردد.