منو

جلیلی: دولت انقلابی باید توسط مردم و با رأی آنها انتخاب شود- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم — اینجا

آگوست 14, 2019 - اخبار
جلیلی: دولت انقلابی باید توسط مردم و با رأی آنها انتخاب شود- اخبار سیاسی – اخبار تسنیم — اینجا

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم،‌ سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جمع دانشجویان شرکت‌کننده در نهمین طرح ضیافت رضوی(ع) که هم‌اکنون با حضور دانشجویان سراسر کشور در مشهد مقدس در حال برگزاری است به ایراد سخنرانی پرداخت. 

جلیلی، اردوهای دانشجویی را فرایندی برای عملیات‌های دانشجویی نامید و گفت: نفس اردو برای آمادگی جهت عملیات‌های مشخص بعدی در حیطه فعالیت ماست؛ همچون اردوهای دوران دفاع مقدس که برای عملیات‌ها طراحی می‌شد. اردوهای دانشجویی امروز نیز باید بر همچنین مبنایی باشد تا نقش‌های عملیاتی برای شرکت‌کنندگان مشخص گردد و جبهه تشکیل شود.

وی با طرح یک سؤالی خطاب به دانشجویان گفت: باید از خودمان بپرسیم که؛ بعد از اردو می‌خواهیم چه بکنیم و چه نقشی برای خود تعریف کردیم؟”، اگر عملیات بعد از اردو برای ما مشخص نشود و نسبت ما با آن تعیین نگردد این خلاف ماهیت اردو بوده و به دورهمی تبدیل می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: کنار موارد نظری که در اردوها درمی‌یابیم، نیازمند این هستیم که آن موارد را در عمل به‌کار گیریم، در واقع کار دانشجویی نیازمند علم با عمل است.

جلیلی افزود: باید در این اردوها از خود بپرسیم؛ “خرمشهرهایی که رهبر انقلاب از آنها یاد کردند چه مختصاتی دارد؟ چگونه برای آزادسازی آنها باید برنامه بریزیم؟”، اینها بحث‌های جدی است که نیازمند یک مبانی نظری ــ تحلیلی درست است که دقیقاً بفهمیم خرمشهرها کجاست و هم یک اراده قوی برای آزادسازی آن لازم است.

عضو شورای‌عالی امنیت ملی با انتقاد از «فرهنگ توئیتی» اظهار داشت: با یک کلمه یا یک جمله نمی‌توان راجع به مسائل کشور تحلیل به‌دست آورد. با «فرهنگ توئیتی» بی‌حوصلگی و اخذ تحلیل یک‌جمله‌ای از افراد مختلف، نمی‌توان عملیات تعریف کرد؛ این عرصه کار جدی و تأمل دقیق می‌طلبد.

وی ادامه داد: منظومه فکری جوان مؤمن انقلابی به‌جای توئیت به مبانی عمیقتری همچون سیره امام خمینی(ره) نیاز دارد. حضرت امام(ره) در جوانی بالاترین تحصیلات و مطالعات فقهی و فلسفی را داشتند و عمیق‌ترین کتب عرفانی را تألیف کردند و این نشان‌دهنده آن است که یک منظومه قوی معرفتی پشتوانه انقلاب اسلامی بود و آن را به ثمر رساند.

عضو شورای راهبردی سیاست خارجی کشور در ادامه دانشجویان را به تعمیق در اندیشه و تحلیل دقیق راجع به مسائل انقلاب، تشویق کرد.

جلیلی در ادامه سخنانش با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تصریح کرد: موضوع مهمی که در گام دوم مطرح شده است آن است که برای پیشرفت، نیازمند یک جهش هستیم و این بیانیه به همین جهت خطاب به جوانان است. این جهش دارای الزاماتی است که یکی از آنها تعیین نقش خود در این مسیر است. تعیین جهت نقش نهادها برای نقش‌آفرینی نیز از دیگر الزامات حرکت در گام دوم است.

وی افزود: انتهای سال جاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است و پیش از آنکه این سؤال به‌وجود بیاید که؛ “می‌خواهیم به چه‌کسی رأی بدهیم؟”، باید بدانیم که؛ “به چه‌چیزی می‌خواهیم رأی دهیم؟”، اگر نقشه راه تعریف شده باشد این را می‌توان فهمید وگرنه انتخاب زید و عمرو در مرحله بعدی است. باید جهت را تشخیص داد و افراد مدعی چه در این انتخابات و چه انتخابات بعدی را متناسب با آن سنجید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه جلسه به پرسش‌های دانشجویان حاضر در جلسه پاسخ داد.

 جلیلی در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی تعیین اولویت در عرصه‌های مختلف گفت: سؤال پرسیده می‌شود که؛ “مثلاً ما به بحث علمی در دانشگاه بپردازیم یا عدالت؟”، باید بگویم در بسیاری از مواقع هردوی اینها قابل جمع است؛ چرا که عدالت یک مفهوم انتزاعی نیست و البته پیش از همه این موارد ما باید وسع خودمان را بشناسیم. مسئله عدالت در جنبه‌های مختلف قابل بررسی است؛ برای مثال یک دانشجوی پزشکی در حوزه نظام سلامت می‌تواند پیگیر چگونگی تحقق عدالت در این حوزه باشد.

نماینده رهبر انقلاب در شورای‌عالی امنیت ملی درپاسخ به سؤال دیگری درباره منابع منظومه فکری انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: مباحث معرفتی دارای عمق و گستره بی‌نهایتی است، اما ما باید در مرحله اول در حد وسعی که داریم و در حیطه کار عملی خود لوازم نظری و معرفتی آن را فراهم کنیم، طرح ولایت به همین دلیل شکل گرفته تا چهارچوب‌های مورد نیاز دانشجویان را در اختیار آنها قرار دهد.

جلیلی ادامه داد: امروز صحنه جهانی دارای حدود 200 دولت است که نباید روابط را محدود به موضوعات خاص نمود. جامعه جهانی محدود به 4 یا 5 قدرت نیست؛ تعامل گسترده و سازنده‌ای که رهبری فرمودند با تعامل محدود و بازنده متفاوت است.

جلیلی خاطرنشان کرد: هوشمندی در سیاست خارجی آن است که از نقاط اشتراک در جامعه جهانی برای تعامل استفاده کرد و از آنها فرصت ساخت.

سؤال دیگری که یکی از دانشجویان از جلیلی پرسید درباره فعالیت های انتخاباتی بود. وی در پاسخ گفت: یکی از ایرادات آن است که صرفاً بخواهیم با ارائه لیست بر رأی مردم تأثیر بگذاریم اما در فاصله دو انتخابات، مردم را رها کنیم و تلاش لازم را به‌کار نبریم، نسبت به دغدغه آنها در طول این سالها بی‌تفاوت هستیم و آنها را با مشکلاتشان تنها می‌گذاریم و توقع داریم به کاندیدای مورد نظر ما نیز اقبال کنند.

جلیلی افزود: شبهاتی را که در این سالها در اذهان مردم باقی مانده است چه‌کسی باید جوابگو باشد؟ اگر شما می‌خواهید رأی مردم را داشته باشید و پیروز بشوید، این یک‌شبه به دست نمی‌آید؛ باید نسبت به راه‌حل‌هایی که برای مسائل مختلف دارید آنها را اقناع کنید. مردم باید ببینند که شبهه آنها، سؤال آنها، مشکلات آنها شنیده شده و پیگیری می‌شود یا نه.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه پاسخ به این سؤال اظهار داشت: اگر در یک انتخابات افرادی از یک جناح حضور داشتند که حرفشان در نهایت یکی بود، طبیعتاً برای آنکه رأی نشکند باید یک نفر در صحنه بماند؛ اما به این نکته باید توجه داشت که این در صورتی اتفاق می‌افتد که حرف‌ها و راه‌حل‌ها متفاوت نباشد.

وی افزود: شما مشاهده کردید که در انتخابات سال 94 و حتی سال 96 نیز وحدت شکل گرفت و جریان انقلابی در نهایت با یک لیست و کاندیدا حضور داشت، اما چرا به نتیجه نرسید؟ باید تمایز شما با دیگران برای مردم احراز شود. کار یک روز و یک هفته و یک ماه نیست؛ برای پیروزی در انتخابات باید اکثریت جامعه را اقناع کرد.

جلیلی ادامه داد: وقتی رهبری مسئله عدم اعتماد به آمریکا را مطرح می‌کنند وظیفه من و شماست که با کار تبیینی و ابداعی آن را به باور عمومی جامعه تبدیل کنیم نه اینکه اگر از ما پرسیدند که چرا نباید به آمریکا اعتماد کرد صرفاً پاسخ داده شود “چون آقا فرموده‌اند.”، خب، این حرف را که خود پرسش کننده شنیده است؛ او به‌دنبال استدلال‌های پیرامون این فرمایش است.

وی ادامه داد: امروز اگر در جامعه بپرسیم که؛ آیا می‌شود به آمریکا اعتماد کرد یا نه؟ پاسخ مشخص است؛ همه می‌گویند نه، ولی هزینه گزافی برای رسیدن به این پاسخ داده شده است اما دلائلی که امروز برای جامعه روشن شده است، سابقاً نیز وجود داشته ا‌‌ست. پس معلوم است کوتاهی‌هایی از سوی امثال ما در اقناع افکار عمومی وجود داشته است، به‌عنوان نمونه کسانی سالها گفتند “اگر با فلان قدرت تعامل کنیم مشکلاتمان برطرف می‌شود”؛ اگر این راه‌حل تبدیل به باور عمومی جامعه شود رأی هم می‌آورد.

جلیلی در پاسخ به سؤال دانشجوی دیگری درباره چرایی حضور اشخاص از جریانات مختلف در مجمع تشخیص مصلحت، تصریح کرد: به‌علت جایگاه مشورتی این مجمع می‌بایست افراد از همه جریانات قانونی حضور داشته باشند تا نظام در تشخیص مصلحت خود مشورت همگان را داشته باشد که این نگاه برکات بسیاری داشته است.

شاخصه‌های دولت انقلابی مدنظر رهبری سؤال دیگری بود که از سعید جلیلی پرسیده شد. وی در پاسخ به این سؤال گفت: دولت انقلابی نیز در نهایت باید توسط مردم و با رأی آنها انتخاب گردد. زمانی انتخاب مردم یک دولت انقلابی خواهد شد که مردم فکر و جریان انقلابی را باور داشته باشند.

جلیلی افزود: البته یک خلطی که ممکن است ایجاد شود آن است که برخی می‌گویند “ببینیم مردم از چه‌حرفی خوششان می‌آید همان‌ها را بگوییم”! نمونه‌اش کسانی بودند که در مجلس قبلی عده‌ای می‌گفتند “فعلاً دست نگه‌دارید و از برجام انتقاد نکنید چرا که مردم فعلاً خوششان می‌آید”؛ این همان محافظه‌کاری است، باید با مردم صداقت و صراحت انقلابی داشت.

وی ادامه داد: فردی عنوان می‌کند “فرزندان من بیکار هستند و تو می‌خواهی برای آنها چه کنی؟”، ما نمی‌توانیم در پاسخ به او به کلیات اکتفا کنیم. او می‌پرسد “فرق تو با دیگری در این موضوع چیست؟” و ما باید پاسخ داشته باشیم. این سؤال مردم یک خواسته منطقی است، بالاخره باید نگاه ما و پاسخ ما مشخص باشد.

جلیلی با بیان اینکه کم‌کاری افراد مشهور در مواقع غیرانتخاباتی نمی‌تواند توجیهی برای کم‌کاری دیگران باشد، تصریح کرد: وقتی رهبر انقلاب فرمودند آتش به‌اختیار در چهارچوب تقوا، قانون و اخلاق، این بدان معناست که جوان مؤمن انقلابی ما معطل دیگران نماند و راه را برای پیشبرد اهداف انقلاب طی کند؛ جاده اگر صاف بود که طی کردن آن دیگر مجاهدت نامیده نمی‌شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره گام دوم انقلاب اسلامی گفت: در سیاست خارجی، بانکداری، صنعت، کشاورزی و… باید سطح ارتقاء در گام دوم را تعیین کرد ولو خود ما در رأس کار نباشیم. در ابتدا باید بدانیم که در گام اول نقاط قوّتمان چه بوده تا تضعیف نشود و جلوی نقاط ضعف خود را بگیریم. رهبری انقلاب با صداقت و صراحت می‌فرمایند که بزرگترین عیب ما، رتبه اول در عدم استفاده از فرصت‌ها بوده است.

چگونگی تعیین اولویت‌ها در آزادسازی خرمشهرهای پیش‌ِرو که رهبر انقلاب بیان کردند، سؤال یک دانشجوی دانشگاه فرهنگیان از جلیلی بود. وی در پاسخ گفت: فهمیدن وضعیت موجود و مطلوب در هر عرصه اولین گام برای پر کردن خلأهاست. وقتی این تحلیل به‌وجود آمد، آن‌وقت هم می‌توان برای پر کردن خلأها نقشه راه تعیین کرد و هم آن‌که در مواقعی همچون انتخابات افرادی را انتخاب کنیم که برای رسیدن به وضع مطلوب در آن عرصه برنامه و کارآمدی داشته باشند.

چرایی میدان ندادن به جوانان نکته دیگری بود که یکی دیگر از دانشجویان آن را مطرح کرد. جلیلی پاسخ داد: زمانی که جوانانی مثل شهید حسن باقری به جبهه‌های جنگ قدم گذاشتند فرماندهی کل قوا با بنی‌صدر بود اما آنها به کار خود با تمام قوت ادامه دادند؛ کسی برای آنها فرش قرمز پهن نکرده بود. نامه مشهور «مسلمین به داد ما برسید» درباره مشکلات آن روزها گواه است.

وی ادامه داد: حسن باقری برای فرماندهی به جبهه نرفت؛ او به‌عنوان خبرنگار روزنامه به اهواز می‌رود و تکلیف خود را توسعه داده و در جبهه می‌ماند. چمران نیز در ابتدا معطل تشکیلات نبود؛ با تشکیل ستاد جنگ‌های نامنظم گروهی را برای دفاع شکل داد و پس از آن بود که کار شکل‌گیری یگان‌های رزم در جبهه‌ها آغاز شد.

جلیلی در پاسخ به پرسش دانشجویی که بر لزوم ایجاد یک تشکیلات تأکید داشت خاطرنشان کرد: امروز مگر تشکیلات کم داریم؟ بسیج دانشجویی، نهاد رهبری، بسیج اساتید و تشکل‌های دانشجویی دیگر انقلابی که در دانشگاه‌ها وجود دارند. رهبری انقلاب نقشه را تعیین کردند، فرمان آتش به‌اختیار را نیز صادر کردند، پس معطل چه هستیم؟ پیشران حرکت آن اراده و روحیه‌ای است که باید در این تشکیلات‌ها جاری گردد.

وی ادامه داد: بنده جوانان بسیاری را دیدم که به‌قول شما به آنها میدان ندادند اما کارهای بزرگی کردند. حدود پانزده روز پیش سفری دوروزه به سیستان و بلوچستان داشتیم، یک برادر دانشجو به‌نام آقای یوسفی دست به کارهای ارزشمندی زده بود که خیلی از ارگان‌هایی که به او توجه نمی‌کردند امروز به‌دنبال او هستند تا کارش را توسعه بدهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: او اخیراً در دیدار مقام معظم رهبری با گروه‌های جهادی گزارشی از کار خود داد، پس می‌شود یک جوان بود، در یک منطقه از استان سیستان و بلوچستان کار کرد، زحمت کشید و موفق هم بود.

انتهای پیام/+

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *